דיאלקטיקה, ולידציה ופתרון בעיות: יישום עקרונות DBT בפסיכותרפיה

מרכזת הכשרה: ד"ר יפעת כהן

אוכלוסיית היעד: פסיכולוגים מומחים ומתמחים, עו"ס קלינים, קרימינולוגים קליניים, פסיכיאטרים, מטפלים בהבעה בעלי תואר שני וניסיון קליני, אחיות פסיכיאטריות בכירות.

על התכנית: טיפול דיאלקטי התנהגותי (DBT) היא גישה טיפולית אינטגרטיבית ומהפכנית, אשר פותחה ע"י פרופ. מרשה לינהן לבעיות של הפרעה בוויסות רגשי, ובעיקר הפרעת אישיות גבולית, בסוף שנות ה-80. לגישה זאת מספר מאפיינים יחודיים שיכולים לתרום לכל סוג של פסיכותרפיה. מאפיינים אלה חיוניים בעיקר בטיפול באנשים הסובלים מהפרעות אישיות מורכבות, התנהגות אובדנית וקשיים בוויסות רגשי אשר טיפול פסיכולוגי "רגיל" לא הועיל להם. שימוש בעקרונות הטיפול הדיאלקטי התנהגותי יכול לתרום לתחושה של קומפטנטיות אצל מטפלים אשר גם אם למדו תיאוריות פסיכולוגיות שונות, לא למדו בדרך כלל דרכי התערבות ברורות ויעילות. מאפיין ייחודי של הטיפול הוא החלק הדיאלקטי, המסתמך על הפילוסופיה הדיאלקטית של פרידריך הגל. העקרונות הפילוסופים המשמשים בטיפול הם העדר אמת אבסולוטית והצורך בקירוב בין ניגודים תוך תהליך מתמשך של סינתזה. הדיאלקטיקה העיקרית בפסיכותרפיה, עפ"י עקרונות ה-DBT, היא הצורך ליצור קונטקסט של ולידציה וקבלת הפציינט כמו שהוא, תוך ניסיון בלתי נלאה להביא לשינוי. האסטרטגיות הטיפוליות המכוונות לקבלה ושינוי הן ולידציה ופתרון בעיות. סביב אסטרטגיות אלה מתמקד השיח הטיפולי. אלמנט נוסף שלוקח חלק בעמדה הטיפולית הוא ה-mindfulness המהווה מיומנות חשובה ללימוד ותרגול, אך גם עמדה טיפולית של תשומת לב לא שיפוטית לרגע הנוכחי.

בין השאר, נלמד כיצד להתייחס להתנהגות אובדנית, כיצד לנהל ביעילות את השעה הטיפולית וכיצד להגביר את המוטיבציה של מטופלים לקבל טיפול. נצעד ב"שביל הזהב"- הבנת הדיאלקטיקה והשימוש בה בטיפול; נתנסה ב"קסם הולידציה" ונתרגל אנליזה פונקציונלית ואנליזה של פתרונות צעד אחר צעד.

הקורס יתקיים ביום ד' בין השעות 18:00-19:30

על המרצה: ד"ר יפעת כהן, M.D   פסיכיאטרית מומחית לילדים ונוער ופסיכותרפיסטית. מנהלת מכון 'אופק' – מרכז לטיפול ולימוד DBT, באבן יהודה. מרצה ומדריכה בטיפול פסיכודינמי בילדים ונוער בחוג ללימודי המשך של פסיכיאטריה של הילד והמתבגר באוניברסיטת ת"א. מרצה בתכניות לימודי המשך בפסיכיאטריה של המבוגר ובתכנית לטיפול בטראומה. מרצה ומדריכה בתוכנית הישראלית לטיפול קוגניטיבי-התנהגותי של איט"ה. מנהלת מרפאת בריאות הנפש של משרד הבריאות ( 1996-2006). מטפלת, מלמדת ומדריכה בגישת DBT במסגרות ציבוריות ופרטיות.   

עלות הקורס: 1990

לרישום