האוספים בספרייה

הספרייה שוקדת על פיתוח אוסף עשיר ומגוון בתחומי הלימוד והמחקר של הסטודנטים, החוקרים והמרצים במחלקה לפסיכולוגיה, ובו ספרים בנייר, ספרים אלקטרוניים, כתבי עת בנייר, כתבי עת אלקטרוניים, עבודות מ"א ודוקטור בנייר ובגרסה אלקטרונית, מאגרי מידע מקוונים, כלי גילוי מתקדמים, וכן מאגרים ומפתחות לאיתור שאלונים וכלי מחקר.

ספרים

בספרייה אוסף של ספרים באנגלית ובעברית, ובהם:

 • ספרי מבוא לקורסי החובה, ספרי עזר וספרי לימוד עדכניים (Handbooks, Textbooks).
   
 • אנציקלופדיות, מילונים, לקסיקונים וספרי יעץ בתחומי הפסיכולוגיה והפסיכיאטריה.

 

 • ספרות מחקר חדשה ועדכנית, הנדרשת במסלולי ההתמחות בלימודי התואר השני והשלישי, ובהם פסיכולוגיה קלינית, פסיכולוגיה קלינית - ילדים, פסיכולוגיה שיקומית, פסיכולוגיה של קוגניציה-רגש-מוח ופסיכולוגיה ארגונית-חברתית. 
   
 • ספרי מחקר בנושאי הליבה שעוסקים בהם במחלקה לפסיכולוגיה.

מקצת הספרים שבאוסף אינם להשאלה, ומקצתם להשאלה לתקופה של לילה, יומיים, שבוע או שבועיים.
 

מיון הספרים

כל הספרים בספרייה, בעברית ובאנגלית, ממוינים לפי נושאים באמצעות שיטת המיון 'דיואי', ומסודרים יחד על המדפים לפי מספרי המיון - קודם הספרים בעברית, ומיד אחריהם הספרים באנגלית.

ואלה קטגוריות המיון העיקריות:

 • 150 – פסיכולוגיה – כללי.
   
 • 152 – פסיכולוגיה – תפיסה (קליטה, פענוח וסיווג של המידע באמצעות החושים).
   
 • 153 – פסיכולוגיה קוגניטיבית.
   
 • 155.2 – תיאוריות של אישיות.
   
 • 155.3 – פסיכולוגיה של המינים.
   
 • 155.4 – פסיכולוגיה התפתחותית.
   
 • 158 – פסיכולוגיה שימושית.
   
 • 302 – פסיכולוגיה חברתית.
   
 • 370 – פסיכולוגיה בחינוך.
   
 • 401 – פסיכולינגוויסטיקה.
   
 • 519 – סטטיסטיקה.
   
 • 612 – פסיכולוגיה פיסיולוגית.
   
 • 615 – פסיכופרמקולוגיה, תזונה.
   
 • 616.89 – פסיכיאטריה.
   
 • 618 – הפרעות אצל ילדים.
   
 • 649 – הורות.
   
 • 658 – פסיכולוגיה ארגונית.
   
 • 800 – מדריכים וספרי יעץ לכתיבת עבודות מחקר.
   

אוסף עבודות ה-מ"א והדוקטור

בספרייה שני אוספים של עבודות מ"א ודוקטור:

 • עבודות מ"א ודוקטור שכתבו הסטודנטים במחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת בר-אילן.

העבודות מסודרות על המדפים בארבע קבוצות:

1. עבודות דוקטור המסומנות במדבקה ירוקה (לא להשאלה).

2. עבודות מ"א המסומנות במדבקה ירוקה (לא להשאלה).

3. עבודות דוקטור המסומנות במדבקה סגולה (להשאלה לשבוע).

4. עבודות מ"א המסומנות במדבקה סגולה (להשאלה לשבוע).

בכל אחת מהקבוצות העבודות מסודרות על המדפים לפי מספרים עוקבים.

 • מבחר עבודות מ"א ודוקטור שנכתבו במחלקות לפסיכולוגיה באוניברסיטאות אחרות בארץ מראשית שנות ה-60 של המאה ה-20 ועד שנת 2013, וכן עבודות מ"א ודוקטור שמורות שנכתבו במחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת בר אילן. האוסף נמצא מאחורי דלפק השירות שבכניסה לספרייה. אין לקהל גישה עצמאית לאוסף, אבל אפשר לבקש כל עבודה שנמצאת בו מספרן בדלפק. העבודות באוסף מסודרות על המדפים לפי מספרים עוקבים.
   

כיצד מאתרים את  עבודות ה-מ"א והדוקטור?

אפשר לאתר את העבודות בכמה קטלוגים ומאגרים:

 • חיפוש ב-ברקט, הקטלוג המאוחד של רשת ספריות בר-אילן, לפי נושא בעברית או לפי מנחֶה, ולהגיע לכל העבודות שהנחה מרצה מסוים במחלקה לפסיכולוגיה או במחלקות אחרות.
   
 • חיפוש בקטלוג מאגר התזות של הספרייה לפסיכולוגיה. מומלץ לבחור במסך חיפוש מתקדם, ולחפש לפי השדה מילים מכותר.
   
 • חיפוש ב-ULI, הקטלוג המאוחד לספרים ולעבודות מ"א ודוקטור בכל הספריות האוניברסיטאיות והספריות של המכללות בארץ המחוברות לרשת אל"ף. יש להגביל את החיפוש מלכתחילה ל-תזות בלבד, ואחר-כך לחפש לפי מילים בכותר או לפי מילים מתוך נושא.
   
 • חיפוש במאגר הפרסומים של מכון סאלד לפי מילות מפתח. לאחר שתאתרו את העבודות המבוקשות, עליכם להיכנס ל-ברקט או ל-קטלוג מאגר התֵזות, ולבדוק האם עבודות אלה נמצאות בספרייה לפסיכולוגיה או באחת מהספריות האחרות באוניברסיטת בר-אילן. אם העבודה לא תימצא בספריות בר-אילן, תוכלו החפש אותה ב-ULI, ולאתרה באחת מהספריות האחרות בארץ.
  אפשר לאתר את העבודות בקטלוגים לפי שם המחבר או לפי כותר העבודה.
   

כתבי-עת

הספרייה מנויה על כתבי-עת בנייר ועל כתבי-עת אלקטרוניים בתחומי הפסיכולוגיה והפסיכיאטריה.

אל מקצת כתבי-העת קיימת גישה גם בנייר וגם בממשק אלקטרוני, ואילו את כתבי-העת האחרים אפשר למצוא רק בנייר בספרייה, או רק בממשק האלקטרוני.

כתבי-העת מסודרים על המדפים ספרייה לפי סדר ה-A, B, C של שמות כתבי-העת הלועזיים, ולפי סדר ה-א"ב של שמות כתבי-העת בעברית.

 

כתבי-עת אלקטרוניים

ספריות אוניברסיטת בר-אילן מנויות על כתבי-עת אלקטרוניים בעברית ובלועזית במגוון תחומי הלימוד והמחקר בפסיכולוגיה, בפסיכיאטריה ובמדעי החברה.

למידע מפורט על כתבי-העת האלקטרוניים ועל אפשרויות הגישה אליהם באמצעות אתר המידע של מערך ספריות בר-אילן, היכנסו לאתר הספריות, הקישו על משאבים אלקטרוניים, ובחרו ב-כ"ע אלקטרוניים - TDNet.

אפשר לאתר את כתבי העת האלקטרוניים בקטלוג גם לפי חיפוש בסיסי לפי כותר (Title).

 

 

המאגרים המקוונים

ספריות אוניברסיטת בר-אילן מנויות על מגוון מאגרים מקוונים שבאמצעותם יכולים הסטודנטים, החוקרים והמרצים מהמחלקה לפסיכולוגיה לאתר פרסומים מקיפים ועדכניים בכל נושאי הליבה ובכל תחומי המחקר הנדרשים להם. לגישה למאגרים המקוונים, היכנסו לאתר המידע של מערך הספריות, הקישו על משאבים אלקטרוניים, ובחרו ב-מאגרי מידע לפי א-ב או ב-מאגרי מידע לפי תחומים.
 

 • להלן המאגרים המקוונים המובילים בתחומי הלימוד והמחקר בפסיכולוגיה:

 

APA PsycNET

במאגר תמצאו ביבליוגרפיה מקיפה וטקסטים מלאים של מאמרים מתוך כתבי-עת מדעיים ושפיטים, פרקים מתוך ספרים, ספרים שלמים, עבודות מ"א ודוקטור ודוחות מחקר בתחום הפסיכולוגיה והפסיכיאטריה, וכן בתחומי הרפואה, הסיעוד, הרוקחות, הפיסיולוגיה, הבלשנות, האנתרופולוגיה, העסקים והמשפטים. לכניסה ישירה למאגר הקישו כאן

במאגר שבעה חלקים:

PsycINFO

במאגר PsycINFO למעלה מ-4 מיליון רשומות, המתחלקות לשלושה חלקים:

 • 80% מהמאגר - הפניות ביבליוגרפיות ותקצירים למאמרים מתוך 2,500 כתבי-עת מחקריים משנת 1800 ואילך, אם כי רוב ההפניות הביבליוגרפיות הן לפרסומים משנת 1967 ועד היום. תוכלו להציג טקסט מלא של מאמר מבוקש אם לספריות בר-אילן יש מנוי לגרסה האלקטרונית של כתב-העת שהמאמר נדפס בו.
   
 • 8% מהמאגר - הפניות ביבליוגרפיות ותקצירים לפרקים מתוך ספרים משנת 1987 ואילך, וכן הפניות ביבליוגרפיות ותקצירים לספרים ולאסופות מחקר.
   
 • 12% מהמאגר - הפניות ביבליוגרפיות ותקצירים לעבודות מ"א ודוקטור משנת 1995 ואילך. תוכלו להגיע ל-24 העמודים הראשונים של עבודות ה-מ"א והדוקטור מתוך המאגר  Dissertation & Theses של ProQuest. מקצת העבודות נמצאות במאגר בשלמותן.

במאגר גם למעלה מ-57 מיליון הפניות לרשומות מצוטטות (Cited References).
 

PsycArticles

במאגר הפניות ביבליוגרפיות וגישה לטקסט המלא של כ-190.203 מאמרים שנדפסו ב-97 כתבי-העת היוצאים לאור בהוצאת האיגוד (APA (American Psychological Association  משנת 1894 ואילך.

 

PsycBOOK

במאגר כ-66.619 רשומות של ספרים ופרקים של ספרים בתחומי הפסיכולוגיה והפסיכיאטריה. כמו כן, תוכלו לקבל טקסט מלא של כל הספרים שיצאו בהוצאת ה-APA, חוץ ממדריכי הכתיבה (Manuals) והסדרות הפופולריות. שנות הכיסוי של הספרים והפרקים בטקסט המלא הם מ-1620 ואילך.                                                                                 

במאגר תמצאו גם גישה לכ-1,500 ערכים מתוך ה- Encyclopedia of Psycholog.

 

PsycEXTRA

במאגר כ-300,000 הפניות לרשומות ביבליוגרפיות שהן 'ספרות אפורה', הנלווית למאגר PsycINFO, מ-1825 ואילך. בין הרשומות דוחות מכינוסים, אסופות מאמרים, דוחות על מדיניות מוצהרת, גילויי דעת, מאמרים מתוך מגזינים ועיתונים מקצועיים, דוחות שנתיים, דוחות ממשלתיים, עלונים לצרכנים ועוד. עיקר הפרסומים מיועדים לאנשי מקצוע ולמומחים, אף על פי שלא נדפסו בכתבי-עת מחקריים ושפיטים. ב-70% מהפרסומים תוכלו לקבל טקסט מלא של הקטע המרכזי, הליבה של הפרסום.

לידיעתכם, בכל שנה נוספות למאגר זה כ-30,000 רשומות.

 

PsycQRITIQUES

במאגר כ-40,000 סקירות ספרות על פרסומים חדשים מתוך כ-600 שנתונים של מו"לים. במאגר גם הפניות לסקירות על ספרים של ארגון ה-APA שנדפסו בשנים 2004-1956.                                                                             הסקירות מסייעות לחוקרים, למרצים ולסטודנטים לאתר ספרות מעודכנת וחדישה בתחומי הפסיכולוגיה והפסיכיאטריה.

 

PsycTESTS

במאגר כ-30,000 שאלונים, מבדקים וכלי אבחון בפסיכולוגיה, בפסיכיאטריה ובמגוון תחומים במדעי החברה. ברשומות תמצאו מידע על קהל היעד של הנבדקים, גיל הנבדקים, תהליך הביצוע של הבדיקה, תוקף ומהימנות של הכלי, שפת הכלי, מידע על תחומי העיסוק והמחקר של כותבי הכלי ועוד. כמו כן, בכל רשומה מופיע קישור אל המקור הביבליוגרפי שנעשה בו שימוש בכלי האבחון או בשאלון בפעם ראשונה, והכי חשוב – בחלק מהרשומות תמצאו את הקישור Test, וכשתקישו עליו תקבלו את השאלון או את כלי האבחון בשלמותו.

 

PsycTherapy

במאגר כ-360 סרטי וידאו ביותר מ-200 נושאים, ובהם מוצגות כ-85 גישות תרפויטיות.בסרטים תוכלו לצפות ביותר מ-100 מטפלים ידועים.

 

בין המשאבים האלקטרוניים תמצאו עוד מאגרים בפסיכואנליזה ובתחומי מדעי החברה ומדעי החיים, וכן מאגרים כלליים אחרים הנדרשים לסטודנטים, לחוקרים ולמרצים במחלקה לפסיכולוגיה, ובהם:

 

Psychoanalytic Electronic Publishing (PEP)

במאגר תמצאו ספרות מחקרית שנדפסה בתחום הפסיכואנליזה בשנים 2010-1871, וב טקסט מלא של מאמרים מתוך 55 כתבי עת מובילים בפסיכואנליזה, באנגלית ובשפות אחרות, וְכן טקסט מלא של 96 ספרים קלאסיים בתחום הפסיכואנליזה. בין שאר הספרים החשובים, תמצאו את חיבוריהם המלאים של וילפרד רופרכט ביון, ג'ון בולבי, מלאני קליין, דונלד וודס ויניקוט ואחרים. כמו כן, במאגר טקסט מלא של כל כתבי זיגמונד פרויד בגרמנית (19 כרכים) ובאנגלית (24 כרכים), וטקסט מלא של מילון ומונחון בתחום הפסיכואנליזה.

משנת 2014 תמצאו במאגר גם קטעי וידאו של ראיונות ושיחות בתחום הפסיכואנליזה.

לכניסה ישירה למאגר הקישו כאן

 

International Encyclopedia of the Social & Behavioral Science

          

  במאגר תוכלו למצוא את המהדורה השנייה של האנציקלופדיה האלקטרונית, ובה שפע של ערכים מדעיים, מפורטים בתחום   הקשורים למדעי החברה, למדעי ההתנהגות, וכמובן לפסיכולוגיה, לפסיכיאטריה ולנוירולוגיה. אפשר לחפש ערכים           באנציקלופדיה לפי קטגוריות נושאיות רחבות, מפתח נושאים מפורט, מחברי הערכים וכן לפי כותרי הערכים.

 

Psychology Collection Infotrac (GALE: CENGAGE Learning)

במאגר טקסט מלא של כ-5 מיליון מאמרים מתוך כתבי עת בתחום הפסיכולוגיה ומדעי המוח משנת 1980 ואילך. המאגר מתעדכן בכל שבוע.

 

 SAGE Journals Online

במאגר טקסט מלא של מאמרים מתוך עשרות כתבי-עת של המו"ל SAGE בתחום הפסיכולוגיה והפסיכואנליזה, ועוד מאמרים אלקטרוניים מתוך כתבי-עת בנושאים כמו התנהגות ארגונית, פסיכולוגיה של הארגון, סוגיות באתיקה ובמוסר של הפסיכולוגיה.

לכניסה ישירה למאגר הקישו כאן

 

מאגרי המידע של מכון הנרייטה סאלד

במאגר רשומות ביבליוגרפיות ותקצירים לפרסומים של חוקרים ישראליים בלבד, שהתפרסמו בעברית ובאנגלית, בישראל ובחו"ל, משנת 1976 ואילך. לכניסה ישירה למאגר הקישו כאן

במאגר שני חלקים:

 • פרסומים במדעי החברה והחינוך – רשומות ביבליוגרפיות ותקצירים למאמרים, לספרים, לדוחות מחקר ולעבודות מ"א ודוקטור בחינוך ובמדעי החברה.

   לכניסה למאגר הקישו על הקישור פרסומים במדעי החברה והחינוך.

 • כלי מחקר – מידע ביבליוגרפי על שאלונים, כלי אבחון וכלי מדידה, מקוריים בעברית או מתורגמים, שהתפרסמו במחקרים של חוקרים ישראלים בחינוך ובמדעי החברה. בכל רשומה מופיע תיאור מפורט של כלי המחקר, ובו שם הכלי, שם המתרגם לגרסה העברית, שם מחבר הכלי המקורי, פרטים ביבליוגרפיים על הכלי המקורי, ערכי המהימנות והתוקף, תקציר על תוכן הכלי, וכן רשימה של עבודות המ"א והדוקטור שנעשה בהן שימוש בכלי.

לכניסה למאגר הקישו על הקישור כלי מחקר.

 

מאגר נתונים במדעי החברה (ISDC - Israel Social Science Data Center)

במאגר אוסף של כ-1,000 גופי נתונים (Dataset), ובהם סקרי דגימה, סקרים מקומיים, מפקדי אוכלוסין, רשומות אדמיניסטרטיביות ונתוני מקרו בלכ מיני תחומים במדעי החברה. המאגר הוקם בסוף שנות ה-70 של המאה ה-20, ומקורותיו העיקריים לנתונים הם הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, המוסד לביטוח לאומי, מכוני מחקר, חוקרים באוניברסיטאות ומשרדי הממשלה. משנת 1995 ואילך המאגר הוא גם משווק מורשה של נתוני הלמ"ס.

החוקרים, המרצים והסטודנטים מבר אילן יכולים להזמין נתונים מהמאגר, לאחר מילוי הטפסים המזהים. לקבלת הטפסים להזמנת נתונים מהמאגר, הקישו על הלשונית הזמנת קובץ.

לקבלת רשומות מקוצרות של קובץ הנתונים במאגר, ממוינות לפי נושאים, הקישו על הלשונית רשימת קבצים.

 

 מרכז ידע לחקר הזדקנות האוכלוסיה בישראל (Israel Gerontological Data Center)

מרכז הידע הוא מקור למגוון נתונים המספקים תשתית לחקר הזדקנות האוכלוסייה בישראל. המרכז הוקם בתמיכת משרד המדע והטכנולוגיה ושותף לו קונסורציום של מדענים ממדעי החברה, הבריאות והגרונטולוגיה. משרדי מרכז הידע ממוקמים בביה"ס לעבודה סוציאלית ולרווחה חברתית ע"ש פאול ברוואלד באוניברסיטה העברית בירושלים, ובהם פועל המרכז. מינואר 2008 מרכז הידע פועל בסיוע המשרד לאזרחים ותיקים. במאגר כמה חלקים: מאגר נתונים, מאגר סטטיסטי, מאגר ביבליוגרפי, מידע על אודות המרכז, וכן מסכי הסבר והדרכה לאיתור חומר במאגר.
 

PubMed (U.S. National Library of Medicine)

במאגר ביבליוגרפיה מקיפה של למעלה מ-30 מיליון מאמרים, שנדפסו משנת 1949 ואילך בתחומי הרפואה, המחקר הביו-רפואי, הרפואה קלינית, רפואת השניים, הסיעוד והוטרינריה. ברשומות רבות תמצאו קישור לטקסט המלא של המאמרים.

לכניסה ישירה למאגר הקישו כאן

Nursing and Allied Health Collection Infotrac (GALE: CENGAGE Learning)

במאגר טקסט מלא של כ-10 מיליון מאמרים בתחומי הסיעוד והבריאות משנת 1980. המאגר מתעדכן בכל שבוע.

 

Web of Science (WOS)

מאגר רב-תחומי, ובו הפניות ביבליוגרפיות למאמרים מתוך כתבי-העת המחקריים, החשובים והמובילים בכל דיסציפלינה. כמו-כן אפשר לבדוק במאגר כמה פעמים צוטט כל מאמר משנת 1965 ואילך, באלו פרסומים צוטט, באלו שנים צוטט, וכן מי ציטט את המאמר. ברשומות רבות תמצאו קישור לטקסט המלא של המאמר.

לאיתור מאמרים בפסיכולוגיה ובמדעי החברה בחרו ב- Social Science Citation Index.

לכניסה ישירה למאגר הקישו כאן

 

 

Journal Citation Report (JCR)

המאגר מדרג וממפה כ-8,000 כתבי עת מחקריים, חשובים ומובילים, במדעים המדויקים וכ-2,600 כתבי עת מחקריים, חשובים והובילים, במדעי החברה. שנות הכיסוי של המאגר הן 2014-2003. בכל קבוצה תמצאו חלוקה של כתבי העת לפי נושאים (Subject Category). הדירוג של כתבי העת מחושב לפי ה-Impact Factors      וְה-Half-Life.

 

Dissertations & Thesis (Digital Dissertations Abstract)

במאגר יותר מ-3 מיליון רשומות ביבליוגרפיות של עבודות מ"א ועבודות דוקטור שנכתבו משנת 1743 ואילך, במגוון נושאים ותחומי מחקר, באוניברסיטאות, במכללות ובמוסדות מחקר בארצות-הברית ובאירופה.

לרשומות של עבודות ה-מ"א שהתפרסמו משנת 1988 ואילך ולרשומות של עבודות הדוקטור שהתפרסמו משנת 1980 ואילך נוסף גם תקציר. כמו כן, לעבודות המ"א והדוקטור שהתפרסמו משנת 1995 ואילך נוסף קישור ל-24 העמודים הראשונים של כל עבודה, ומקצת העבודות נמצאות במאגר בשלמותן.

אפשר להזמין עבודות בשלמותן ישירות מהמאגר באמצעות כרטיס אשראי, ולקבל אותן בקובץ PDF לכתובת הדואר האלקטרוני.