קליין - הופעתם של יחסי האובייקט המוקדמים

שם המרצה: יניב כץ

 

מתוך דיאלוג עם רעיונותיו של פרויד ועל בסיס ממצאיה הקליניים העמיקה קליין ופתחה את רעיונותיה המקוריים בדבר התהליכים העומדים בבסיס ההתפתחות הנפשית המוקדמת. בכך תרמה תרומה מהפכנית ומרתקת להתפתחות החשיבה הפסיכואנליטית. בכתביה הולך ונפרש עולמו הפנימי של הילד, על סערת הרגשות, החרדות ואופני ההתמודדות עם כוחות האהבה וההרס המיוצגים בפנטזיות עוצמתיות הממשיכות להניע את הנפש גם בהתבגרות ובבגרות. תובנותיה והמשגותיה של קליין לגבי ההיבטים המורכבים של התפתחות יחסי האובייקט אפשרו להבין מגוון תופעות נפשיות ותהליכים טיפוליים והיוו בסיס להמשך פיתוחם אצל ממשיכיה.

מטרת הסמינר לספק מבוא לחשיבתה התאורטית והקלינית של קליין. נתייחס להקשר ההיסטורי והתאורטי בו מתפתחת חשיבתה ונעקוב אחר התפתחותם של מושגים מרכזיים בתיאוריה ובטכניקה הקלייניאנית כמו העולם הפנימי, הסמלה, הפנטסיה הלא מודעת, התסביך האדיפלי המוקדם, חרדה ואשמה, הזדהות השלכתית ותהליכי העברה, עמדות (סכיזו-פרנואידית ודפרסיבית) והתנועה ביניהן, צרות עין, תיקון ועוד. נתמקד בקריאה והתבוננות בחלק מכתביה המרכזיים של קליין ונעמוד על אופן ישומן של המשגותיה בקליניקה.

על המרצה: יניב כץ, פסיכולוג קליני, מרצה בתוכנית לפסיכותרפיה של מכון מגיד, חבר במכון תל אביב לפסיכואנליזה בת זמננו. מטפל במתבגרים ומבוגרים בפסיכואנליזה ובפסיכותרפיה פסיכואנליטית, בקליניקה פרטית בתל אביב.

5 פגישות בסמסטר ב' בימי ג' 0900-1400 החל מ 14/5/19 בתאריכים: 14/5, 21/5, 28/5, 4/6, 11/6.

היקף הקורס: 26 שעות אקדמיות

עלות: 1800ש"ח

 

לרישום