טיפול קבוצתי

שלחו לחבר

טיפול קבוצתי הוא שיטת טיפול המתקיימת בקבוצה, בד"כ מוגבלת בגודלה (לא יותר מ10-12 משתתפים), הנפגשת באופן קבוע לפרק זמן מוגדר, בהנחיית איש מקצוע אחד או שניים. ישנן קבוצות טיפוליות המתמקדות בטיפול בבעיה או קושי המשותף לכל חברי הקבוצה, או במכנה משותף המאפיין את חברי הקבוצה (כגיל, מין או אירועי חיים משותפים), ולעומתן, יש קבוצות אחרות, המתמקדות בתהליכים האישיים והבינאישיים הרגשיים המתרחשים בהקשר הקבוצתי. נקודת המוצא שעליה מתבסס הטיפול הקבוצתי היא, כי בקבוצה באים לידי ביטוי גם תהליכים שאינם מתרחשים בהקשרים של "אחד על אחד" בתוך טיפול פרטני, וכי המבנה הקבוצתי עשוי לסייע בעיבוד תהליכים אלה.

ישנם טיפולים קבוצתיים המוצעים בטווח זמן מוגדר וידוע מראש (בממוצע כארבעה חודשים, אך ישנן קבוצות ארוכות יותר), ואחרים, שבהם הטיפול אינו מוגבל בזמן. במקביל, ישנן קבוצות שבהן המשתתפים הם קבוצה מוגדרת וקבועה, שלא ניתן להצטרף אליה לאחר תחילת התהליך הטיפולי, ולעומתן, קבוצות אחרות שבהן ניתן להצטרף ולעזוב את הקבוצה על פי הצורך.

בקליניקה מוצעות כיום שתי קבוצות:

קבוצה דינמית:

במסגרת הקליניקה מתקיימת קבוצה טיפולית, העוסקת ביחסים בינאישיים. הקבוצה מיועדת לבני 25-40. דרך תהליכים שקורים בקבוצה והאינטראקציה הבינאישית המתרחשת במסגרתה, ניתן לקדם שינויים בין ותוך אישיים, ולעסוק במקומות של קושי ומורכבות בתחומים כגון זוגיות, קריירה ויחסים עם המשפחה.

עלות ההשתתפות בקבוצה הינה 200 ש"ח בחודש.

 

קבוצת ניהול מחלה והחלמה:

קבוצת ניהול מחלה והחלמה הינה קבוצה בת 6-10 משתתפים, אשר מיועדת לאנשים עם מחלות נפש, המתמודדים עם הקשיים הכרוכים במחלתם ובתהליך ההחלמה. הקבוצה נפגשת אחת לשבוע למשך 50 דקות, במשך 6 חודשים. מטרתה הינה הקניית כישורים לניהול המחלה ולקידום תהליך ההחלמה באמצעות מטרות אישיות, אשר כל משתתף יוצר עבור עצמו ופועל להשגתן. במסגרת הקבוצה לומדים המשתתפים על היבטים שונים של המחלה ורוכשים כלים להתמודדות איתה.

במהלך תקופת הטיפול עוסקת הקבוצה בנושאים שונים, כגון אסטרטגיות להחלמה, עובדות על מחלות נפש, מודל פגיעות לחץ, בניית תמיכה חברתית, התמודדות עם לחץ, התמודדות עם סימפטומים ובעיות שכיחות בהתמודדות עם מחלת נפש.

עלות ההשתתפות בקבוצה הינה 80 ש"ח בחודש.