התמודדות עם מחלה או נכות פיזית

תהליך ההתמודדות עם נכות ומחלה הוא תהליך קשה המאופיין פעמים רבות בתנודות רגשיות. התגובה הרגשית של האדם קשורה במצבו הבריאותי, אבחנתו הרפואית, תכונות אישיותו , ניסיונו הקודם עם מחלות, ועוד. כל אדם מגיב בצורה שונה ובעוצמה שונה, אך לכולם דרוש זמן כדי להכיר ולהסתגל למציאות החדשה. כתוצאה מנכות או מגילוי של מחלה, עובר האדם שינויים בתחומים רבים. ברמה המיידית הוא נדרש להתמודד עם שינויים בגופו. הוא עשוי לסבול ממגבלות גופניות, מחוסר נוחות או כאב. שינויים גופניים עלולים לגרום לירידה בביטחון העצמי ובדימוי הגוף ולערעור הנחות היסוד של האדם אודות עצמו.

מחלה ונכות מביאות פעמים רבות לשינוי בשגרת היום ובאורח החיים. לעיתים קרובות האדם נדרש לוותר על תחומי פעילות מוכרים ואהובים, אשר מהווים חלק מזהותו האישית. פעמים רבות מלווים מצבים בריאותיים קשים בתחושת חוסר וודאות מתסכלת. במצבים אלו חשוב להדגיש את השמירה על איכות החיים הקיימת ולפתח תקווה.

חלק גדול מאנשים נעזרים ברשת התמיכה החברתית- בבני משפחה וחברים המקיפים אותם. חשוב לזכור כי במקביל לאדם הסובל ממחלה או מנכות, מתמודדים גם בני המשפחה עם תהליך רגשי מורכב וכי רבים מהם זקוקים להדרכה ותמיכה.

בדומה לגוף, הזקוק לתקופת החלמה לאחר התערבות רפואית, גם תהליך ההסתגלות הנפשי למחלה ונכות הינו תהליך הדורש זמן וסבלנות. יש לאפשר לאדם את הזמן הדרוש על מנת לעבד את משמעות השינוי שעבר. שינוי קיצוני במצב הבריאותי עשוי להוביל לשינוי בפרספקטיבה, לשינוי בסדרי העדיפויות או בקבלת החלטות.

תהליך החזרה לשגרת החיים הוא תהליך ארוך הדורש זמן. ישנם אנשים אשר חשים צורך להיעזר בגורם מקצועי בתהליך ההתמודדות עם מחלה או נכות. במסגרת הקליניקה לשירות הקהילה אנו מציעים טיפול פסיכולוגי למתמודדים עם נכות ומחלה פיזית ולבני משפחותיהם הטיפול עשוי להוות מקור לתמיכה ומקום לביטוי רגשות קשים. במסגרת הטיפול תתאפשר חשיבה משותפת לגבי השאלות וההתלבטויות המעסיקים את האדם. מטרת הטיפול הפסיכולוגי היא לתת כלים להתמודדות עם המחלה או הנכות ועם קשיים נלווים. כמו כן, הטיפול מכוון  להקל על סבלו.ה של המטופל.ת ולסייע במתן משמעות ותקווה לעתיד.