קשיי הסתגלות של ילדים ונוער

במהלך השנים הראשונות של החיים, נדרש.ת הילד.ה להסתגל לשינויים רבים בסביבה. בכל שלב ושלב הוא.היא נדרש.ת להתמודד עם מטלות התפתחותיות שונות. לעיתים קרובות המעבר מלווה בהתרגשות ובשמחה, אך גם בחששות ודאגה. כך למשל, במעבר מהגן לכיתה א', נדרש.ת הילד.ה להסתגל למסגרת החברתית החדשה, לביה"ס ולמורות. הוא.היא נדרש.ת להתמודד עם החוקים והמשימות החדשות שמציבים בפניו.ה - לשבת בשיעור מבלי להפריע, לרכוש קריאה וכתיבה, ליצור קשרים חברתיים וכד'. גם מצבים כמו מעבר דירה, או לידה של אח, אשר אולי נראים פשוטים וברורים מאליהם, עשויים להוות מקור לדאגה וקושי עבור ילדים ובני נוער. מרבית הילדים מתמודדים בהצלחה עם האתגרים העומדים בפניהם. אולם, לעיתים מופיעים קשיי בהסתגלות לשינוי, אשר עשויים להשפיע באופן משמעותי על הדימוי העצמי של הילד.ה, על תחושת המסוגלות ומערכות היחסים שלו.ה.

ילדים רבים אינם מתארים באופן ישיר את הקשיים עימם הם מתמודדים. ייתכן כי הם אינם מבינים לגמרי את מקור הקושי ואינם יודעים כיצד להסבירו לסביבה. אחרים מתביישים בשל התחושה כי הם חריגים, חוששים להדאיג או להכעיס. קשיי ההסתגלות של הילד.ה עשויים לבוא לידי ביטוי במגוון רחב של צורות. לעיתים נבחין בשינוי במצב הרוח, ברגישות רבה, בחרדה או בהסתגרות. ילדים אחרים יבטאו את הקושי דרך עקשנות, התנגדות לסמכות והתפרצויות כעס. בבית הספר אנו עשויים להבחין בקשיי קשב וריכוז או בבעיות התנהגות.

במידה ואתם מזהים כי הילד.ה שלכם מתמודד.ת עם קשיים מסוג זה, אנו מעודדים אתכם לפנות לטיפול. במסגרת הקליניקה לשירות הקהילה אנו מציעים טיפול בילדים בכל הגילאים. לטיפול בילדים עד גיל 6, יש לפנות ליחידה לטיפול בגיל הרך הטיפול מהווה מקור לתמיכה ולחיזוק עבור הילד.ה ומאפשר פיתוח של כלים ומיומנויות. לקריאה נוספת על טיפול בילדים היכנסו לכאן (לינק לעמוד טיפול במשחק בילדים).