מסלול הכשרה בפסיכותרפיה היפנוטית

מסלול ייחודי להכשרה בפסיכותרפיה היפנוטית (שילוב ההיפנוזה בפסיכותרפיה).

בשנה הקרובה (2019/20, תש"פ) לא יפתח מסלול ההכשרה

המסלול יפתח מחדש בשנת הלימודים 2020/21

מרכז המסלול: ד"ר יוסי מאירסון, פסיכולוג קליני.

מבוא: שימוש בהיפנוזה בטיפול נפשי הוא בעל שורשים היסטוריים עמוקים ולאחרונה קיבל חיים מחודשים נוכח התפתחויות תיאורטיות, מחקריות וקליניות חדשות שחלו בו בעשורים אחרונים. כיום שימוש בהיפנוזה בפסיכותרפיה מתאפשר למטפלים בעלי גישות תיאורטיות שונות (דינמית, אקזיסטנציאלית, קוגניטיבית, יונגיאנית, אסטרטגית וכו'). השימוש המושכל והמקצועי בהיפנוזה בפסיכותרפיה מאפשר נגישות מהירה, קלה ובטוחה לחוויות משמעותיות מהעבר, מאפשר לגעת ולעבד טראומות וביטויים רגשיים מורכבים, תורם רבות להעלאה למודעות של תכנים טרום מודעים ולא מודעים, מאפשר למידה והפנמה מהירה יותר של כלים יעילים לוויסות עצמי ובנוסף מקדם אינטגרציה אישיות יציבה ומשמעותית בזמן קצר. שימוש בהיפנוזה בטיפול נמצא כמונע שחיקת המטפל, יכול לאפשר ביטוי יצירתי ומלא יותר גם למטופל וגם למטפל  ומקנה למטפל כלים להעשרה של העשייה הטיפולית.   

אוכלוסיית היעד: פסיכולוגים מומחים ומתמחים בעלי מומחיות מוכרת ופסיכיאטרים (על פי חוק ההיפנוזה - 1984).

מטרת התוכנית: להכשיר אנשי מקצוע לשימוש בהיפנוזה במהלך פסיכותרפיה באופן מעמיק, יצירתי ומבוסס ראיות תוך אינטגרציה עם הגישה התיאורטית של המטפל, מאפייניי הבעיה המטופלת וצרכי המטופל. כל זאת בהתאמה לעבודה טיפולית עם אוכלוסיות בגילאים שונים (ילדים, מתבגרים, מבוגרים) ובטיפולים במסגרת פרטנית, זוגית וקבוצתית.

מבנה התוכנית: התוכנית בנויה באופן מודולרי תלת שנתי המאפשר השתתפות בקורסים בודדים באופן נפרד ללא צורך בהתחייבות ללימודים בתוכנית כולה. הקבלה לתוכנית מותנית בהגשה של המסמכים הנדרשים (קו"ח, המלצה, תעודות המעידות על סיום לימודים, התחלת התמחות לפסיכולוגים). במעמד הרישום לתוכנית יגבו דמי הרשמה בס"ה 500₪.

שנה א'  - יסודות ההיפנוזה - - הרישום לשנת הלימודים תש"פ בעיצומו.                                                          

סמסטר א' - קורס היפנוזה בסיסי. 

המשתתפים בקורס ילמדו על אספקטים תיאורטיים וקליניים של שימוש בהיפנוזה בטיפול נפשי וכן ילמדו ויתרגלו דרכים ליצירת הטראנס ההיפנוטי, השימוש  הבסיסי בו במהלך הטיפול והחזרתו הבטוחה של המטופלים מהטראנס ההיפנוטי בו היה מצוי במהלך הטיפול לתפקוד יומיומי רגיל. משתתפי הקורס יקבלו תעודת סיום המהווה תנאי הכרחי לקבלת רישיון של משרד הבריאות לעיסוק בהיפנוזה.

עלות הקורס: 4000 ₪ (כולל דמי הרישום בסך ₪500)

יתקיים בימי ד' בין השעות 10:00-13:30.

סמסטר ב' - קורס המשך והכנה לבחינת רישוי 

משתתפי הקורס יבססו את הידע שלהם על היפנוזה, יחזקו את המיומנויות אשר נרכשו במהלך הקורס הבסיסי, יקבלו הדרכה על העבודה הטיפולית עם מטופליהם וכן יקבלו הכוונה והדרכה לכתיבת הצגת מקרה לקראת בחינת רישוי ממשלתית בהיפנוזה. משתתפי הקורס אשר יקבלו הדרכה על עבודתם במהלך הקורס יקבלו אישור על הדרכה המהווה תנאי הכרחי לקבלת רישיון של משרד הבריאות לעיסוק בהיפנוזה.

עלות הקורס: 4000 ₪ (כולל דמי הרישום בסך ₪500)

יתקיים בימי ד' בין השעות 10:00-13:30.

 

שנה ב' –  שימושים מתקדמים של היפנוזה בטיפול נפשי

סמסטר א' - שילוב מתקדם של ההיפנוזה בפסיכותרפיה.

המשתתפים ילמדו ויתרגלו 4 מודלים בסיסיים של שילוב ההיפנוזה בפסיכותרפיה כן ילמדו ויתרגלו כלים מרכזיים של היפנותרפיה אריקסוניאנית - אסטרטגית. בנוסף יושם דגש על התאמה של העבודה הטיפולית עם אוכלוסיות בגילאים שונים (ילדים, מתבגרים ומבוגרים) ובטיפולים עם זוגות וקבוצות.

עלות הקורס: 4000 ₪ (כולל דמי הרישום בסך ₪500)

יתקיים בימי א' בין השעות 10:00-13:30.

סמסטר ב' – שימוש ההיפנוזה מתוך ראיה דינמית התפתחותית.

המשתתפים ילמדו ויתרגלו טכניקות אקספלורטיביות, השלכתיות ורגרסיביות כמו כן תוצג עבודה עם חלומות. יוצגו גישות מתקדמות בעבודה בהיפנוזה תוך עבודה ישירה עם זיכרונותיו של המטופל. תוצג גישה דינמית ייחודית לעבודה עם חלקי עצמי במהלך ההיפנוזה – EST.

עלות הקורס: 4000 ₪ (כולל דמי הרישום)

יתקיים בימי א' בין השעות 10:00-13:30.

 

שנה ג' -  פסיכותרפיה היפנוטית עם מטופלים מורכבים - הקורסים יתקיימו בשנת הלימודים 2020/21

סמסטר א' - עבודה היפנוטית עם מטופלים עם הפרעות עמידות.

טיפול במטופלים פוסט טראומטיים, מטופלים הסובלים מOCD-, מטופלים הסובלים מחרדות עמידות, מטופלים עם בעיות בעלות אופי פסיכוסומאטי וכו'. יוצגו גישות וטכניקות המותאמות לסוגי בעיות שונות.

עלות הקורס: 4000 ₪ (כולל דמי הרישום בסך ₪500)

סמסטר ב' - עבודה היפנוטית עם מטופלים מורכבים אישיותית.

נדון ונלמד כיצד לטפל תוך שימוש בהיפנוזה במטופלים בעלי הפרעות אישיות שונות כולל הפרעת אישיות גבולית. יוצג מודל לעבודה עם מטופלים דיכאוניים כולל אובדניים.

עלות הקורס: 4000 ₪ (כולל דמי הרישום בסך ₪500)

 

על המרצה: ד"ר יוסי מאירסון הוא פסיכולוג קליני בעל רישיון לטיפול, הוראה ומחקר בתחום ההיפנוזה ומנהל מכון מוכר על ידי משרד הבריאות ללימודי היפנוזה - היפנוקליניק. בעברו יו"ר האגודה הישראלית להיפנוזה וחבר בוועדה סטטוטורית של משרד בריאות לחוק ההיפנוזה. כיום משמש יו"ר ועדת בחינה להיפנוזה. הוא קיבל הכשרה בתחום של פסיכותרפיה אריקסוניאנית מדר' ארנסט רוסי וכן מדר' ג'ף זייג במסגרת לימודים מתקדמים במוסד של קרן אריקסוניאנית בפניקס. מוכר על ידי ארגון בין לאומי לטיפול במצבי אני (ESTI) כמטפל, מדריך ומנחה  בתחום של תרפיית מצבי אני (EST). יוסי מאירסון כותב בעיתונים מקצועיים  ומרצה בכנסים מקומיים ובן לאומיים בתחום של היפנוזה ופסיכותרפיה היפנוטית. לאחרונה הוזמן לכתוב פרק בספר הכשרה בפסיכותרפיה היפנוטית בהוצאת ספרינגר (Springer) האמריקאית.

 

לרישום