שלחו לחבר

מסלול הכשרה בפסיכותרפיה היפנוטית

מסלול ייחודי להכשרה בפסיכותרפיה היפנוטית (שילוב ההיפנוזה בפסיכותרפיה).

בשנה הקרובה (2019/20, תש"פ) לא יפתח מסלול ההכשרה

המסלול יפתח מחדש בשנת הלימודים 2020/21

מרכז המסלול: ד"ר יוסי מאירסון, פסיכולוג קליני ורפואי, מורשה לטיפול, הוראה מדעית ומחקר בתחום ההיפנוזה

 

מבוא: שימוש בהיפנוזה בטיפול נפשי קיבל לאחרונה חיים מחודשים נוכח התפתחויות תיאורטיות, מחקריות וקליניות חדשות שחלו בו בעשורים אחרונים. כיום שימוש בהיפנוזה בפסיכותרפיה מתאפשר למטפלים בעלי גישות תיאורטיות שונות (דינמית, אקזיסטנציאלית, קוגניטיבית, יונגיאנית, אסטרטגית וכו'). השימוש המושכל והמקצועי בהיפנוזה בפסיכותרפיה מאפשר נגישות מהירה, קלה ובטוחה לחוויות משמעותיות מהעבר, מאפשר לגעת ולעבד טראומות קונפליקטים וביטויים רגשיים מורכבים, תורם רבות להעלאה למודעות של תכנים טרום מודעים ולא מודעים, מאפשר למידה והפנמה מהירה יותר של כלים יעילים לוויסות עצמי ובנוסף מקדם אינטגרציה אישיות יציבה ומשמעותית בזמן קצר יחסית. שימוש בהיפנוזה במהלך הטיפול תורם רבות למטופלים המתמודדים עם חרדות, דיכאונות, מצבים פוסט טראומטיים ומשפר משמעותית יעילות העבודה עם אנשים הסובלים מהפרעות אישיות. כמו כן שימוש בהיפנוזה בטיפול נמצא כמונע שחיקת המטפל, יכול לאפשר ביטוי יצירתי ומלא יותר גם למטופל וגם למטפל  ומקנה למטפל כלים להעשרת העשייה הטיפולית.  

 

התוכנית מיועדת לפסיכולוגים מומחים ומתמחים בעלי מומחיות מוכרת (על פי חוק ההיפנוזה - 1984).

 מבנה התוכנית: התוכנית בנויה כמסלול דו שנתי ומורכבת מארבעה קורסים.  שני קורסים ינתנו במהלך השנה הראשונה בהם המשתתפים יקבלו הכשרה בסיסית לשימוש בהיפנוזה ובסמסטר שני יוכנו לקראת בחינה ממשלתית לשם קבלת הרישיון.

שני קורסים יתקיימו בשנה השנייה ובמהלכם המשתתפים יקבלו הכשרה מעמיקה לשילוב של היפנוזה במהלך פסיכותרפיה באוריינטציות תאורתיות שונות (דינמית, קוגניטיבית, אסטרטגית וכו'). יושם דגש מיוחד על למידה של גישות אריקסוניאניות אסטרטגיות וגישת אגו – סטייטס (EST).

הקבלה לתוכנית מותנית בהגשה של המסמכים הנדרשים (קו"ח, תעודות המעידות על סיום לימודי פסיכולוגיה ורישום בפנקס הפסיכולוגים, תעודת מומחיות מוכרת (מתמחים נדרשים להמציא אישור על תחילת התמחות מוכרת). במעמד הרישום לתוכנית יגבו דמי הרשמה בס"ה 500₪.*

 

מטרת התוכנית: להכשיר פסיכולוגים לשימוש בהיפנוזה במהלך פסיכותרפיה באופן מעמיק, יצירתי ומבוסס ראיות, תוך אינטגרציה עם הגישה התיאורטית של המטפל, מאפייניי הבעיה המטופלת וצרכי המטופל. כל זאת בהתאמה לעבודה טיפולית עם אוכלוסיות בגילאים שונים (ילדים, מתבגרים, מבוגרים) ובטיפולים במסגרת פרטנית, זוגית וקבוצתית.

 

שנה א'  - יסודות ההיפנוזה                                                        

סמסטר א' - קורס היפנוזה בסיסי.

הקורס יתקיים בימי א' בין השעות 10:30-14:00.

 המשתתפים בקורס ילמדו אספקטים תיאורטיים וקליניים של שימוש בהיפנוזה בטיפול נפשי וכן ילמדו ויתרגלו דרכים ליצירת טראנס היפנוטי, שימוש  בסיסי בהיפנוזה במהלך הטיפול הנפשי שימוש בסוגסטיות פוסט היפנוטיות ודה-היפנוטיזציה - חזרתו הבטוחה של המטופלים מהטראנס ההיפנוטי בו היה מצוי במהלך הטיפול לתפקוד יומיומי רגיל. משתתפי הקורס יקבלו תעודת סיום קורס בסיסי המהווה תנאי הכרחי לקבלת רישיון של משרד הבריאות לעיסוק בהיפנוזה.

 

 סמסטר ב' - קורס המשך והכנה לבחינת רישוי

הקורס יתקיים בימי א בין השעות 10:30-14:00.

 משתתפי הקורס יבססו את הידע שלהם בשימוש בהיפנוזה, יחזקו את המיומנויות אשר נרכשו במהלך הקורס הבסיסי, יקבלו הדרכה על העבודה הטיפולית עם מטופליהם וכן יקבלו הכוונה והדרכה לכתיבת הצגת מקרה לקראת בחינת רישוי ממשלתית בהיפנוזה. משתתפי הקורס יקבלו הדרכה על עבודתם במהלך הקורס ויקבלו אישור על הדרכה המהווה תנאי הכרחי לקבלת רישיון של משרד הבריאות לעיסוק בהיפנוזה. חלק מהפגישות במהלך הקורס יתקיימו בקבוצות קטנות לשם מתן הדרכה והכוונה אינדיוידואלית.

עלות שנת לימודים ראשונה : 8000 ₪ (כולל דמי הרישום בסך ₪500).

 

שנה ב' –  שימושים מתקדמים של היפנוזה בטיפול נפשי

סמסטר א' - שילוב מתקדם של ההיפנוזה בפסיכותרפיה.

הקורס יתקיים בימי א' בין השעות 10:30-14:00.

 המשתתפים ילמדו ויתרגלו 4 מודלים בסיסיים של שילוב ההיפנוזה בפסיכותרפיה: מודל קלסי, מודל ההגברה, מודל אקלקטי ומודל אינטגרטיבי.  כמו כן המשתתפים ילמדו ויתרגלו כלים מרכזיים של היפנותרפיה אריקסוניאנית – אסטרטגית כגון  שימוש בשאלות גישה, סוגסטיות של בחירה מדומה, הנחות מקדימות, זריעת רעיונות, טכניקות בילבוליות וכו'  . 

בנוסף  במהלך ההדרכה על מקרים שהמשתתפים יביאו למפגשים תעשה הדרכה על שימוש בהיפנוזה הטיפול במטופלים פוסט טראומטיים, מטופלים הסובלים מOCD, מטופלים הסובלים מחרדות עמידות, מטופלים עם בעיות בעלות אופי פסיכוסומאטי וכו'. יוצגו גישות וטכניקות המותאמות לסוגי בעיות שונות.

 

סמסטר ב' – שימוש ההיפנוזה מתוך ראיה דינמית התפתחותית.

הקורס יתקיים בימי א' בין השעות 10:30-14:00.

 המשתתפים ילמדו ויתרגלו טכניקות אקספלורטיביות, השלכתיות ורגרסיביות כמו כן תוצג עבודה עם חלומות. יוצגו גישות מתקדמות בעבודה בהיפנוזה תוך עבודה ישירה עם זיכרונותיו של המטופל ושימוש בגישה דינמית ייחודית לעבודה עם חלקי עצמי במהלך ההיפנוזה – EST.

במהלך ההדרכה על המקרים המשתתפים ילמדו כיצד לטפל תוך שימוש בהיפנוזה במטופלים בעלי הפרעות אישיות שונות. יוצג מודל לעבודה עם מטופלים דיכאוניים כולל אובדניים.

 

עלות שנת לימודים שנייה: 8000 ₪ (כולל דמי הרישום)

 

*פסיכולוגים אשר סיימו קורס בסיסי יכולים להגיש את המעומדות ולהירשם לתוכנית שלא כוללת קורס בסיסי תוך הגשת תעודת סיום קורס בסיסי באישור המנחה ועל בסיס מקום פנוי.

 

 

 על המרצה: ד"ר יוסי מאירסון הוא פסיכולוג קליני ורפואי בעל רישיון לטיפול, הוראה ומחקר בתחום ההיפנוזה ומנהל מכון מוכר על ידי משרד הבריאות ללימודי היפנוזה - היפנוקליניק. בעברו יו"ר האגודה הישראלית להיפנוזה וחבר בוועדה סטטוטורית של משרד בריאות לחוק ההיפנוזה. כיום משמש יו"ר ועדת בחינה להיפנוזה וכן יו"ר משותף של האגודה הישראלית לפסיכוסומטיקה. הוא קיבל הכשרה בתחום של פסיכותרפיה אריקסוניאנית מדר' ארנסט רוסי וכן מדר' ג'ף זייג במסגרת לימודים מתקדמים במוסד של קרן אריקסוניאנית בפניקס. מוכר על ידי ארגון בין לאומי לטיפול במצבי אני (ESTI) כמטפל, מדריך ומנחה  בתחום של תרפיית מצבי אני (EST). יוסי מאירסון כותב בעיתונים מקצועיים  ומרצה בכנסים מקומיים ובן לאומיים בתחום של היפנוזה ופסיכותרפיה היפנוטית. לאחרונה הוזמן לכתוב פרק בספר הכשרה בפסיכותרפיה היפנוטית בהוצאת ספרינגר (Springer) האמריקאית.

 

 

 

לרישום

 

תאריך עדכון אחרון : 08/03/2020