איתור שאלונים ומבחנים בפסיכולוגיה, במדעי החברה ובחינוך

איתור שאלונים וכלי מחקר בפסיכולוגיה, במדעי החברה ובחינוך

לרשותכם מגוון מקורות לאיתור שאלונים וכלי מחקר שנעשה בהם שימוש בעבודות מ"א, בעבודות דוקטור ובמאמרים שפיטים שהתפרסמו בישראל ובחו"ל. המקורות מתעדכנים בקביעות, ולכן תמצאו בהם כלים שהופיעו במחקרים חדשניים ומובילים:

קובץ השאלונים וכלי המחקר של המחלקה לפסיכולוגיה

הקובץ מפנה לשאלונים ולמבחנים שנעשה בהם שימוש בעבודות ה-מ"א שנכתבו במחלקה לפסיכולוגיה שבאוניברסיטת בר אילן מאמצע שנות ה-90 של המאה העשרים ואילך, ולעבודות דוקטור שנכתבו במחלקה משנת 2017 ועד היום. הקובץ נמצא בפיקוח ובטיפול המקצועי של הספרייה לפסיכולוגיה רק משנת 2014, והוא מתעדכן באתר בכל פעם שמגיעות לספרייה תזות חדשות עם שאלונים ומבדקים. השאלונים מעודכנים בקובץ רק אם הם מופיעים בנספחים של התזות.

לנוחיותכם, מאחר שבקובץ רשומים שאלונים ומבחנים שנמצאו בעבודות שכתבו הסטודנטים לתואר שני ולתואר שלישי במחלקה לפסיכולוגיה בבר אילן, וכיוון שכל העבודות נקלטו בספרייה, אנו רושמים בעמודה האחרונה המתארת כל שאלון את מספרי המדף של כל עבודות ה-מ"א והדוקטור שנעשה בהן שימוש בשאלון, ונמצאות בספרייה. אם התזה קיימת גם בגרסה אלקטרונית, ויש אליה גישה בקטלוג PRIMO, מופיעה הערה בעמודה.

לסיוע באיתור שאלונים ומבחנים בקובץ האקסל תוכלו לפנות אל

דוא"ל הספרייה לפסיכולוגיה: Psychology.Library@biu.ac.il, טלפון ישיר לדלפק השירות: 0773063724, ובחיוג פנימי מהקמפוס: 3724

ד"ר חיה בינוסוביץ, מנהלת הספרייה: Chaya.Beinosovitz@biu.ac.il, טלפון ישיר: 03-5318261, ובחיוג פנימי מהקמפוס: 8261

הגב' נטלי קוצר, מידענית : Natale.Kocher@biu.ac.il, טלפון ישיר: 0773063742, ובחיוג פנימי מהקמפוס: 3742

 

מאגרי המידע של מכון הנרייטה סאלד, כלי המחקר                                                                        

במאגר תמצאו מידע ביבליוגרפי על שאלונים ועל כלי מחקר מקוריים בעברית, או מתורגמים ומעובדים מאנגלית, שהתפרסמו במחקרים ובתזות של חוקרים ישראלים בחינוך, בפסיכולוגיה ובמדעי החברה, בארץ ובחו"ל. בכל רשומה מופיע תיאור מפורט של כלי המחקר, ובו שם הכלי בעברית ובאנגלית, שם מחבר הגרסה העברית, שמות מחבר הכלי המקורי באנגלית, קיצור שם הכלי המקורי, פרטים ביבליוגרפיים על הכלי המקורי, ערכי המהימנות והתוקף של הכלי, תקציר המתאר את המטרות ואת המשתנים בכלי, אוכלוסיית היעד שהוא בודק, מבנה השאלות בו ועוד. כמו כן, בכל רשומה תמצאו את כותרי עבודות ה-מ"א והדוקטור שנעשה בהן שימוש בשאלון או בכלי המחקר המתואר בה, וקישור לתקציר עליהן במאגר.

לחיפוש בחלק של 'כלי המחקר' היכנסו לאתר ספריות בר אילן, בתפריט העליון הקליקו על 'קטלוגים ומשאבים אלקטרוניים', ואחר כך הקליקו על 'מאגרי מידע'. ברשימת מאגרי המידע הקליקו על האות מ"ם,  ובחרו בקישור 'מאגרי המידע של מכון הנרייטה סאלד'. לאחר הכניסה אל המאגר (באמצעות ההרשאות הנדרשות), בחרו בחלק 'כלי מחקר'.

 

המאגר APA-PsycTESTS

המאגר הוא אחד משבעת חלקי המאגר המקוון APA-PsycNET, ובו כ-75,000 שאלונים וכלי מחקר מקוריים באנגלית בפסיכולוגיה, בפסיכיאטריה ובמגוון תחומים במדעי החברה שכתבו מגוון חוקרים בעולם. ברשומות תמצאו מידע על קהל היעד של הנבדקים, גיל הנבדקים, תהליך הביצוע של הבדיקה, תוקף ומהימנות השאלון או כלי המחקר, השפה שהשאלון או כלי המחקר נכתבו בה, מידע על תחומי המחקר או העיסוק של כותבי השאלון או כלי המחקר ועוד. כמו כן, בכל רשומה מופיע קישור אל המקור הביבליוגרפי שנעשה בו שימוש בשאלון או בכלי המחקר בפעם הראשונה, והכי חשוב – הקישור Test. הקליקו על הקישור Test להצגת השאלון או כלי המחקר בשלמותם.

לחיפוש במאגר APA-PsycTESTS היכנסו לאתר ספריות בר אילן, בתפריט שהעליון הקליקו על 'קטלוגים ומשאבים אלקטרוניים', ואחר כך הקליקו על 'מאגרי מידע'. ברשימת מאגרי המידע הקליקו על האות A, ובחרו ב-APA PsycNET. בחרו מהתפריט המופיע במסך הפתיחה של המאגר בחלק  BROWSE, והקליקו על ב-TESTS & MEASURES ׁ או  PsycTESTS

מאגר כלי המחקר של קרן שלם 

 כלי המחקר המוצגים בעמוד זה הם מתוך מאגר המחקרים של קרן שלם, ועיסוקם הוא קידום איכות החיים של אוכלוסייה עם מוגבלות שכלית התפתחותית (פיגור שכלי), וכן שיפור אורח חייהם של הקרובים להם.

מאגר כלי המחקר של מכון ברוקדייל

במאגר שאלונים וכלי מחקר המסייעים לערוך ראיונות, לקיים תצפיות ולתכנן סקרים. מדובר בשאלונים ובכלי מחקר הנמצאים בשימוש המכון משנת 2010 ואילך. במאגר אפשר לחפש שאלון שלם או פרק מסוים מתוך שאלון. זאת ועוד, על כל כלי מחקר תמצאו מידע ביביליוגרפי ורקע מתודלודוגי, וכן אפשרות להעלות אותו, לעיין בו, לשמור אותו ולהשתמש בו. השימוש במאגר הוא בלא תשלום, אך הוא נדרשת הרשמה מראש.

לתשומת ליבכם, מאחר שבתקצירים על השאלונים לא מופיע מידע על תוקף ומהימנות, יש לפנות למכון ולברר את הנתונים הללו לפני השימוש בכל שאלון או כלי מחקר שתבחרו!