מקורות לאיתור שאלונים ומבחנים בפסיכולוגיה, במדעי החברה ובחינוך

איתור שאלונים ומבחנים בפסיכולוגיה, במדעי החברה ובחינוך

לרשותכם מגוון מקורות וקישורים לשאלונים ולמבחנים שנעשה בהם שימוש בעבודות מ"א ודוקטור או במאמרים שפיטים שהתפרסמו בישראל ובחו"ל. המקורות מתעדכנים בקביעות, ולכן תמצאו בהם כלים שהופיעו במחקרים חדשניים ומובילים:

קובץ השאלונים וכלי המחקר של המחלקה לפסיכולוגיה

בקובץ רשומים השאלונים והמבחנים שנעשה בהם שימוש בעבודות ה-מ"א שנכתבו במחלקה לפסיכולוגיה של אוניברסיטת בר אילן מאמצע שנות ה-90 של המאה העשרים. הקובץ נמצא בפיקוח וטיפול מקצועי של הספרייה לפסיכולוגיה רק משנת 2014, והוא מתעדכן באתר מדי חודש. משנת 2017 נוספים לקובץ גם שאלונים ומבחנים שנעשה בהם שימוש בעבודות הדוקטור שנכתבו במחלקה לפסיכולוגיה של אוניברסיטת בר אילן. לעת עתה, השאלונים מעודכנים בקובץ רק אם הם מופיעים בנספחים.

הואיל ובקובץ רשומים רק שאלונים ומבחנים שנמצאו בעבודות שכתבו הסטודנטים לתואר שני ולתואר שלישי במחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת בר אילן, בשורה שהשאלון מתואר בה בטבלה מופיעים בעמודה האחרונה המספרים של עבודות ה-מ"א והדוקטור שנעשה בהן שימוש בשאלון על המדף בספרייה. 

לסיוע באיתור שאלונים ומבחנים בקובץ האקסל תוכלו לפנות אל

דוא"ל הספרייה לפסיכולוגיה: Psychology.Library@biu.ac.il, טלפון ישיר לדלפק השירות: 0773063724, ובחיוג פנימי מהקמפוס: 3724

ד"ר חיה בינוסוביץ, מנהלת הספרייה: Chaya.Beinosovitz@biu.ac.il, טלפון ישיר: 03-5318261, ובחיוג פנימי מהקמפוס: 8261

הגב' נטלי קוצר, מידענית : Natale.Kocher@biu.ac.il, טלפון ישיר: 0773063742, ובחיוג פנימי מהקמפוס: 3742

 

מאגרי המידע של מכון הנרייטה סאלד, כלי המחקר                                                                        

במאגר זה תמצאו מידע ביבליוגרפי על שאלונים וכלי מחקר מקוריים בעברית או מתורגמים, שהתפרסמו במחקרים של חוקרים ישראלים בחינוך, בפסיכולוגיה ובמדעי החברה, בארץ ובחו"ל. בכל רשומה מופיע תיאור מפורט של כלי המחקר, ובו שם הכלי בעברית ובאנגלית, שם מחבר הגרסה העברית, שמות מחבר הכלי המקורי, קיצור שם הכלי המקורי, פרטים ביבליוגרפיים על הכלי המקורי, ערכי המהימנות והתוקף של הכלי, תקציר המתאר את המטרות והמשתנים בכלי, אוכלוסיית היעד שהוא בודק, מבנה השאלות בו ועוד. כמו כן, בכל רשומה תמצאו את כותרי עבודות ה-מ"א והדוקטור שנעשה בהן שימוש בשאלון או בכלי המחקר המתואר בה.

לחיפוש בחלק של 'כלי המחקר' היכנסו לאתר ספריות בר אילן, בתפריט שבמרכז הקישו על 'משאבים אלקטרוניים', ואחר כך הקישו על 'מאגרי מידע'. בראש רשימת מאגרי המידע הקישו על האות מ"ם, כדי להגיע במהירות אל רשימת המאגרים המקוונים הפותחים באות זו, והקישו על הקישור 'מאגרי המידע של מכון הנרייטה סאלד'. לאחר הכניסה אל המאגר (באמצעות ההרשאות במסך ה-Single Sign On), בחרו בחלק של 'כלי מחקר'.

 

המאגר APA-PsycTESTS

המאגר הוא אחד משבעת חלקי המאגר המקוון APA-PsycNET, ובו כ-100.000 שאלונים וכלי מחקר מקוריים באנגלית בפסיכולוגיה, בפסיכיאטריה ובמגוון תחומים במדעי החברה שכתבו מגוון חוקרים בעולם. ברשומות תמצאו מידע על קהל היעד של הנבדקים, גיל הנבדקים, תהליך הביצוע של הבדיקה, תוקף ומהימנות של השאלון או כלי המחקר, הלשון שהשאלון או כלי המחקר נכתבו בה, מידע על תחומי המחקר או העיסוק של כותבי השאלון או כלי המחקר ועוד. כמו כן, בכל רשומה מופיע קישור אל המקור הביבליוגרפי שנעשה בו שימוש בשאלון או בכלי המחקר בפעם הראשונה, והכי חשוב – בחלק מהרשומות תמצאו את הקישור Test, וכשתקישו עליו תקבלו את השאלון או את כלי המחקר בשלמותו.

לחיפוש במאגר APA-PsycTESTS היכנסו לאתר ספריות בר אילן, בתפריט שבמרכז הקישו על 'משאבים אלקטרוניים', ואחר כך הקישו על 'מאגרי מידע'. בראש רשימת מאגרי המידע הקישו על האות A , כדי להגיע במהירות אל רשימת המאגרים המקוונים הפותחים באות זו, ובחרו ב- APA PsycNET. בחרו מתוך התפריט המופיע בראש מסך הפתיחה של המאגר בחלק  BROWSE, ומתוכו בחרו ב-TESTS & MEASURES ׁ או  PsycTESTS

 מאגר כלי המחקר של קרן שלם 

 כלי המחקר המוצגים בעמוד זה הם מתוך מאגר המחקרים של קרן שלם, ועיסוקם הוא בקידום איכות החיים של אנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית (פיגור שכלי) ושיפור אורחות חייהם של הסובבים אותם.

 מאגר כלי המחקר של מכון ברוקדייל

במאגר שאלונים וכלי מחקר המסייעים לערוך ראיונות, לקיים תצפיות ולתכנן סקרים. מדובר בשאלונים ובכלי מחקר שהיו בשימוש המכון החל משנת 2010. במאגר אפשר לחפש הן שאלון שלם והן פרק מסוים מתוך שאלון. על כל כלי תמצאו מידע ביביליוגרפי ומתודלודוגי, וכן אפשרות להעלות אותו, לעיין בו, לשמור אותו ולהשתמש בכלי המחקר עצמו. השימוש במאגר הוא בלא תשלום, אך הוא נדרשת הרשמה מראש.

לתשומת ליבכם, מאחר שבתקצירים על השאלונים לא מופיע מידע על תוקף ומהימנות, יש לפנות למכון ולברר את הנתונים הללו לפני השימוש בכל שאלון או כלי מחקר שתבחרו!