האוספים בספרייה והמשאבים האלקטרוניים

האוספים בספרייה והמשאבים האלקטרוניים לאיתורם

הספרייה שוקדת על פיתוח אוסף עשיר ומגוון בתחומי הלימוד והמחקר של הסטודנטים, החוקרים וחברי הסגל במחלקה לפסיכולוגיה, ובו ספרים מודפסים ואלקטרוניים, כתבי עת מודפסים ואלקטרוניים, עבודות מ"א ועבודות דוקטור מודפסות ובגרסה אלקטרונית, מאגרי מידע מקוונים, וכן מאגרים ומפתחות לאיתור שאלונים וכלי מחקר.

הספרים

בספרייה אוסף של ספרים באנגלית ובעברית, ובהם:

 • ספרי מבוא לקורסי החובה, ספרי עזר וספרי לימוד עדכניים (Handbooks, Textbooks).
   
 • אנציקלופדיות, מילונים, לקסיקונים וספרי יעץ בתחומי הפסיכולוגיה והפסיכיאטריה.

 

 • ספרות מחקר חדשה ועדכנית, הנדרשת בכל מסלולי ההתמחות בלימודי התואר הראשון, השני והשלישי.
   
 • ספרי מחקר בנושאי הליבה שחוקרים במחלקה לפסיכולוגיה.

מקצת הספרים שבאוסף אינם להשאלה, ואחרים להשאלה לתקופה של לילה, שלושה ימים או שבוע.
 

מיון הספרים

כל הספרים בספרייה, בעברית ובאנגלית, ממוינים לפי נושאים באמצעות שיטת המיון 'דיואי', ומסודרים יחד על המדפים לפי מספרי המיון - קודם הספרים בעברית, ומיד אחריהם הספרים באנגלית.

ואלה קטגוריות המיון העיקריות:

 • 150 – פסיכולוגיה – כללי.
   
 • 152 – פסיכולוגיה – תפיסה (קליטה, פענוח וסיווג של המידע באמצעות החושים).
   
 • 153 – פסיכולוגיה קוגניטיבית.
   
 • 155.2 – תיאוריות של אישיות.
   
 • 155.3 – פסיכולוגיה של המינים.
   
 • 155.4 – פסיכולוגיה התפתחותית.
   
 • 158 – פסיכולוגיה שימושית.
   
 • 302 – פסיכולוגיה חברתית.
   
 • 370 – פסיכולוגיה בחינוך.
   
 • 401 – פסיכולינגוויסטיקה.
   
 • 519 – סטטיסטיקה.
   
 • 612 – פסיכולוגיה פיסיולוגית.
   
 • 615 – פסיכופרמקולוגיה, תזונה.
   
 • 616.89 – פסיכיאטריה.
   
 • 618 – הפרעות אצל ילדים.
   
 • 649 – הורות.
   
 • 658 – פסיכולוגיה ארגונית.
   
 • 800 – מדריכים וספרי יעץ לכתיבת עבודות מחקר.
   

עבודות ה-מ"א והדוקטור

בספרייה שני אוספים של עבודות מ"א ודוקטור:

 • עבודות מ"א ודוקטור שכתבו הסטודנטים במחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת בר-אילן.

העבודות מסודרות על המדפים בארבע קבוצות:

1. עבודות דוקטור המסומנות במדבקה ירוקה (לא להשאלה) + עותק אלקטרוני בקטלוג PRIMO.

2. עבודות מ"א המסומנות במדבקה ירוקה (לא להשאלה) + עותק אלקטרוני בקטלוג PRIMO.

3. עבודות דוקטור המסומנות במדבקה סגולה (להשאלה לשבוע) - עותק גיבוי למקרים שאין עותק אלקטרוני.

4. עבודות מ"א המסומנות במדבקה סגולה (להשאלה לשבוע) - עותק גיבוי למקרים שאין עותק אלקטרוני.

העבודות מסודרות על המדפים לפי מספרים עוקבים   

5. אוסף של עבודות מ"א ודוקטור שנכתבו במחלקות לפסיכולוגיה באוניברסיטאות אחרות בארץ מראשית שנות ה-60 של המאה העשרים ועד שנת 2013.העבודות באוסף מסודרות על המדפים לפי מספרים עוקבים.
 

כתבי העת

מערך הספריות והמידע של אוניברסיטת בר אילן מנוי על כתבי עת אלקטרוניים חשובים ומובילים בתחומי הפסיכולוגיה והפסיכיאטריה. במקרים שאין לכתב העת גרסה אלקטרונית, המנוי הוא לגרסה המודפסת של כתב העת.

בכמה מכתבי העת קיימת גישה גם לגרסה המודפסת וגם לגרסה האלקטרונית של הגיליונות משנות ה-2000, אך כאמור, רוב כתבי העת קיימים רק בגרסה אלקטרונית.

הכרכים והגיליונות של כתבי העת המודפסים מסודרים על המדפים בספרייה לפי סדר ה-A, B, C של שמות כתבי העת הלועזיים, ולפי סדר ה-אל"ף-בי"ת של שמות כתבי העת בעברית.

לאיתור כתבי עת האלקטרונים באמצעות התוכנה BrowZINE, היכנסו לקטלוג PRIMO, ובחרו מתוך התפריט בראש המסך ב-חיפוש כתבי עת.

 

המאגרים המקוונים המובילים בתחומי הפסיכולוגיה, הפסיכיאטריה והפסיכואנליזה

מערך הספריות והמידע של אוניברסיטת בר אילן מנוי על מגוון מאגרים מקוונים שבאמצעותם יכולים הסטודנטים, החוקרים וחברי הסגל מהמחלקה לאתר פרסומים מקיפים ועדכניים בתחומי הפסיכולוגיה והפסיכיאטריה. לגישה למאגרים המקוונים, היכנסו לאתר המידע של מערך הספריות, הקליקו בתפריט העליון על קטלוגים ומשאבים אלקטרוניים, ובחרו ב-מאגרי מידע לפי א-ב או ב-מאגרי מידע לפי תחומים.
 

 • להלן המאגרים המקוונים המובילים בתחומי הלימוד והמחקר בפסיכולוגיה:

 

APA PsycNET

המאגר מפנה לביבליוגרפיה מקיפה של מאמרים מתוך כתבי עת מחקריים ושפיטים, פרקים מתוך ספרים, ספרים שלמים, תקצירים על עבודות מ"א ודוקטור, דוחות מחקר, 'ספרות אפורה', שאלונים וכלי מחקר וכן סרטי וידאו בתחומי הפסיכולוגיה והפסיכיאטריה. במאגר תמצאו גם הפניות לפרסומים גם בתחומי הרפואה, הסיעוד, הרוקחות, הפיסיולוגיה, הבלשנות, האנתרופולוגיה, העסקים והמשפטים. במאגר כמה חלקים חלקים:

PsycINFOהחלק העיקרי של המאגר, המופיע אוטומטית עם הכניסה למאגר

במאגרPsycINFO  שלושה חלקים:

 • 80% מהמאגר - הפניות ביבליוגרפיות ותקצירים למאמרים מתוך כתבי עת מחקריים משנת 1800 ואילך, אם כי בפועל רוב ההפניות הביבליוגרפיות הן לפרסומים משנת 1967 ועד היום. תוכלו להציג טקסט מלא של מאמר מבוקש אם למערך ספריות בר אילן יש מנוי לגרסה האלקטרונית של כתב העת שהמאמר נדפס בו.

 

 • 8% מהמאגר - הפניות ביבליוגרפיות ותקצירים לפרקים מתוך ספרים משנת 1987 ואילך, וכן הפניות ביבליוגרפיות ותקצירים לספרים ולאסופות מחקר.

 

 • 12% מהמאגר - הפניות ביבליוגרפיות ותקצירים לעבודות מ"א ודוקטור. תוכלו להגיע ל-24 העמודים הראשונים של התזה, ובדר"כ גם לתזה בשלמותה באמצעות המאגר  Dissertation & Theses של ProQuest

 

 • במאגר גם מילוני Cited References, היינו רשומות המצטטות חוקרים או פרסומים מבוקשים בתחומי הפסיכולוגיה והפסיכיאטריה.

 

Journal Articles (PsycARTICLES)

במאגר הפניות ביבליוגרפיות וגישה לטקסט המלא ל-119 כתבי העת המחקריים של ה-APA (American Psychological Association) מראשית הופעתם ואילך, וכן מידע על כתבי העת, הדרישות לפרסום בו וכו'.

 

Books & Encyclopedia Entries (PsycBOOKS)

במאגר טקסט מלא של 65,000 פרקים מתוך ספרים וטקסט מלא של 4,370 ספרים מדעיים בתחומי הפסיכולוגיה והפסיכיאטריה. שנות הכיסוי של הספרים והפרקים בטקסט המלא הם משנת 1620 ואילך. כמו כן, תוכלו לקבל את הטקסט המלא של כל הספרים שיצאו בהוצאת APA (Psychological Association American), חוץ ממדריכי הכתיבה (Manuals) והסדרות הפופולאריות. יתרה מזו, במאגר תמצאו גם גישה לכל הערכים של האנציקלופדיה היוקרתית Encyclopedia of Psychology.

                           

Gray Literature (PsycEXTRA)

במאגר תמצאו רשומות שהן 'ספרות אפורה', היינו דוחות מכינוסים, אסופות מאמרים לא שפיטים, דוחות על מדיניות מוצהרת, גילויי דעת, מאמרים מתוך מגזינים ועיתונים מקצועיים, דוחות שנתיים, דוחות ממשלתיים, עלונים לצרכנים ועוד. עיקר הפרסומים מיועדים לאנשי מקצוע ולמומחים ועוד. אלה לא נדפסו בכתבי שפיטים, אך במאגר הם זמינים בטקסט מלא. כמו כן, כל שנה נוספות למאגר כְּ-25,000 רשומות של 'ספרות אפורה'.

 

Books & Film Reviews (PsycCRITIQUES)

במאגר עשרות אלפי סקירות ספרות על פרסומים חדשים שנדפסו בנתונים של שלל מו"לים. במאגר גם הפניות לסקירות על ספרים של שנדפסו משנת 1956 ואליך בכתב העת                          Contemporary Psychology: APA Review of books. הסקירות מסייעות לסטודנטים, לחוקרים ולחברי הסגל לאתר ספרות ישנה וחדשה בתחומי הפסיכולוגיה והפסיכיאטריה.

 

Test & Measures (PsycTESTS)

במאגר כ-75,000 שאלונים, מבדקים וכלי אבחון בפסיכולוגיה, בפסיכיאטריה ובמגוון תחומים במדעי החברה. ברשומות תמצאו מידע על קהל היעד של הנבדקים, גיל הנבדקים, תהליך הביצוע של הבדיקה, תוקף ומהימנות של הכלי, שפת הכלי, מידע על תחומי העיסוק והמחקר של כותבי הכלי ועוד. כמו כן, בכל רשומה מופיע קישור אל המקור הביבליוגרפי שנעשה בו שימוש בכלי האבחון או בשאלון בפעם הראשונה, והכי חשוב – בחלק מהרשומות תמצאו את הקישור Test, וכשתקישו עליו תקבלו את השאלון או את כלי האבחון בשלמותו.

 

Psychotherapy Demonstration Videos (PsycTHERAPY)

במאגר כ-500 סרטי וידאו, ובהם טיפולים מלאים המייצגים מאות, תמות, נושאים, 100 גישות תרפויטיות, וכן ומאות מטפלים ידועים. בכל שנה נוספים עוד 80-40 סרטי וידאו המציגים טיפולים מלאים. חשוב לציין שלמאגר APA PsycNET הרשאות לצפייה חופשית של המנויים בטיפולים.

 

מאגרים נוספים בפסיכואנליזה ובתחומי מדעי החברה ומדעי החיים, וכן מאגרים כלליים אחרים הנדרשים לסטודנטים, לחוקרים ולמרצים במחלקה לפסיכולוגיה, ובהם:

 

Psychoanalytic Electronic Publishing (PEP)

במאגר תמצאו ספרות מחקרית מובילה וחשובה בתחום הפסיכואנליזה שהתפרסמה משנת 1871 ועד היום, ובה טקסט מלא של מאמרים מתוך עשרות כתבי עת מובילים בפסיכואנליזה משנת 1918 ואילך, באנגלית ובשפות אחרות, וְכן טקסט מלא של כ-100 ספרים קלאסיים בתחום הפסיכואנליזה. בין שאר הספרים החשובים, תמצאו את חיבוריהם המלאים של וילפרד רופרכט ביון, ג'ון בולבי, מלאני קליין, דונלד וודס ויניקוט ואחרים. כמו כן, במאגר טקסט מלא של כל כתבי זיגמונד פרויד בגרמנית (19 כרכים) ובאנגלית (24 כרכים), וטקסט מלא של מילון ומונחון בתחום הפסיכואנליזה.

משנת 2014 תמצאו במאגר גם כ-100 קטעי וידאו של ראיונות ושיחות בתחום הפסיכואנליזה.

 

International Encyclopedia of the Social & Behavioral Science 

במאגר מהדורה של אנציקלופדיה אלקטרונית, ובה ערכים מדעיים מפורטים בתחומי מדעי החברה, מדעי ההתנהגות, פסיכולוגיה, פסיכיאטריה ונוירולוגיה אפשר לחפש ערכים באנציקלופדיה לפי קטגוריות נושאיות רחבות (Subject Classification), מפתח נושאים מפורט (Subject Index), מחברי הערכים (Authors), וכן לפי כותרי הערכים (Article Titles).

 

מאגרי המידע של מכון הנרייטה סאלד

במאגר רשומות ביבליוגרפיות ותקצירים לפרסומים של חוקרים ישראליים בלבד, שנדפסו בעברית ובאנגלית, בישראל ובחו"ל, משנת 1976 ואילך. במאגר שני חלקים:

 • פרסומים במדעי החברה והחינוך – רשומות ביבליוגרפיות ותקצירים למאמרים, לספרים, לדוחות מחקר ולעבודות מ"א ודוקטור במדעי החברה ובחינוך. לעתים תמצאו ברשומות המפנות למאמרים מתוך כתבי עת גם קישור לטקסט המלא של המאמרים.
 • כלי מחקר – מידע ביבליוגרפי על שאלונים ומבדקים מקוריים בעברית או מתורגמים, שהתפרסמו במחקרים של חוקרים ישראלים בחינוך ובמדעי החברה, בארץ ובחו"ל. בכל רשומה מופיע תיאור מפורט של כלי המחקר, ובו שם הכלי, שם מתרגם הכלי לגרסה העברית, שם מחבר הכלי המקורי, פרטים ביבליוגרפיים של הכלי המקורי, ערכי המהימנות והתוקף של הכלי, תקציר על תוכן הכלי, וכן רשימה של עבודות ה-מ"א והדוקטור שנעשה בהן שימוש בכלי.

במאגר רשומות ביבליוגרפיות ותקצירים לפרסומים של חוקרים ישראליים בלבד, שהתפרסמו בעברית ובאנגלית, בישראל ובחו"ל, משנת 1976 ואילך. 

 

מאגר נתונים במדעי החברה (ISDC - Israel Social Science Data Center)

במאגר יותר מ-1,000 גופי נתונים (Dataset), ובהם סקרי דגימה, סקרים מקומיים, מפקדי אוכלוסין, רשומות אדמיניסטרטיביות ונתוני מקרו בכל מיני תחומים במדעי החברה. המאגר הוקם בסוף שנות ה-70 של המאה העשרים, ומקורותיו העיקריים לנתונים הם הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, המוסד לביטוח לאומי, מכוני מחקר וכן חוקרים באוניברסיטאות ובמשרדי הממשלה. משנת 1995 ואילך המאגר הוא גם משווק מורשה של נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

החוקרים, המרצים והסטודנטים מבר אילן יכולים להזמין נתונים מהמאגר או מהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה באמצעות טפסים. לקבלת הטפסים להזמנת נתונים הקישו על הלשונית הזמנת קובץ בתפריט שבראש מסך הפתיחה, ובחרו בטופס בקשה לשימוש בקובץ נתונים PUF, או בטופס בקשה לשימוש בקובץ MUC של הלמ"ס.

לקבלת רשומות של קובצי נתונים במאגר, ממוינות לפי נושאים, הקישו על רשימת קבצים.

 

 מרכז הידע לחקר ההזדקנות בישראל (Israel Gerontological Data Center)

במרכז הידע תמצאו מגוון נתונים המספקים תשתית לחקר הזדקנות האוכלוסייה בישראל. המרכז הוקם בתמיכת משרד המדע והטכנולוגיה ושותף לו קונסורציום של מדענים ממדעי החברה, הבריאות והגרונטולוגיה. משרדי מרכז הידע ממוקמים בביה"ס לעבודה סוציאלית ולרווחה חברתית ע"ש פאול ברוואלד באוניברסיטה העברית בירושלים, ומינואר 2008 פועל המרכז, בשיתוף עם משרד המדע, למען האזרחים הוותיקים. במאגר כמה חלקים: מאגרי נתונים, מאגר סטטיסטי, מאגר ביבליוגרפי, מידע על אודות המרכז, כלי מחקר, דוחות מחקר, מידע על מחקרים חדשים, מידע מפורט על סקר Share (The Survey of Health, Aging and Retirement in Europe) בישראל ובעולם, וכן מסכי הסבר והדרכה לאיתור החומר במאגר.
 

PubMed (U.S. National Library of Medicine)

במאגר ביבליוגרפיה מקיפה של יותר כ-30 מיליון רשומות, המפנות למאמרים שנדפסו משנת 1949 ואילך בתחומי הרפואה, וכן המחקר הביו-רפואי, הרפואה הקלינית, רפואת השניים, הסיעוד וּהווטרינריה. ברשומות רבות תמצאו קישור לטקסט המלא של המאמרים. במאגר גם סקירות על ניסויים קליניים, מחקרים קליניים ורפואיים ועוד.

 

Web of Science (WOS)

מאגר רב-תחומי, ובו הפניות ביבליוגרפיות למאמרים מתוך כתבי העת המחקריים החשובים והמובילים בכל דיסציפלינה. כמו כן ה-WOS הוא מאגר ציטוטים החשוב והמוביל, ואפשר לבדוק בו כמה פעמים צוטט כל פרסום משנת 1965 ואילך, באלו פרסומים צוטט, באלו שנים צוטט, וכן מי ציטטו את הפרסום.  ברשומות רבות תמצאו קישור לטקסט המלא של הפרסומים.

 

Journal Citation Report (JCR)

המאגר מדרג וממפה כתבי עת מחקריים, גרעיניים ומובילים, וממיין אותם ל-234 קטגוריות נושאיות בתחומי מדעי החיים ומדעי החברה. שנות הכיסוי של דירוג כתבי העת במאגר הן משנת 1997 ועד שנתיים אחורנית מהשנה שאנו נמצאים בה. והדירוג של כתבי העת מחושב לפי המשתנים Impact Factor וְ-Half-Life

 

Dissertations & Thesis with Full Text

במאגר כמה מיליוני רשומות ביבליוגרפיות של עבודות מ"א ועבודות דוקטור שנכתבו משנת 1743 ואילך, במגוון נושאים ותחומי מחקר, באוניברסיטאות, במכללות ובמוסדות מחקר בארצות-הברית ובאירופה.

לרשומות של עבודות ה-מ"א שהתפרסמו משנת 1988 ואילך ולרשומות של עבודות הדוקטור שהתפרסמו משנת 1980 ואילך נוסף גם תקציר. כמו כן, לעבודות המ"א והדוקטור שהתפרסמו משנת 1995 ואילך נוסף קישור ל-24 העמודים הראשונים של כל עבודה. כל התזות זמינות במאגר בטקסט מלא.