טיפול פרטני

במסגרת הקליניקה ניתנים טיפולים פסיכולוגיים פרטניים, שמטרתם לסייע למטופל.ת להתמודד עם קשיים ומצוקה, לשפר את הרגשתו.ה ואת תפקודו.ה היומיומי. הטיפול ניתן במסגרת קבועה של זמן ומקום, כאשר בד"כ מדובר במפגש שבועי בן 50 דקות. המטפלים בקליניקה הינם סטודנטים לתארים מתקדמים ומתמחים בפסיכולוגיה. הטיפולים נעשים בהדרכתם של פסיכולוגים בכירים, חברי סגל הקליניקה. 
ישנן הגדרות רבות למושג "טיפול פסיכולוגי", אך כולן מדגישות את קיומו של קשר אישי בין מטפל למטופל.ת, אשר מכוונן לצרכיו.ה של המטופל.ת ומיועד לסייע לו.ה. בעשורים האחרונים התפתחו מגוון גישות טיפוליות.

במסגרת הקליניקה ניתנים :

 

טיפול בגישה דינאמית:

הטיפול הדינאמי (או הפסיכו-דינאמי) הוא טיפול המבוסס על גישתו של זיגמונד פרויד וממשיכיו. על פי הגישה הדינאמית, קשייו של המטופל.ת מבטאים מצוקות וקונפליקטים נפשיים, אשר חלקם אינם מודעים.  באמצעות התבוננות משותפת בעברו של המטופל.ת ובעולמו.ה הפנימי (הכולל אסוציאציות, חלומות ועוד) תתאפשר הבנה עמוקה יותר של נפש המטופל.ת ובעקבותיה- שינוי לטובה במצבו.ה הרגשי ובדרכי ההתמודדות שלו.ה. הטיפול הדינאמי הוא בד"כ טיפול פתוח, שבמסגרתו משתף.ת המטופל.ת באופן חופשי בחוויות, מחשבות ורגשות. המטפל אינו מכווין באופן אקטיבי את מהלך הטיפול אלא מאזין, משקף ומפרש למטופל.ת את התכנים השונים, על מנת לקרבו.ה להבנה טובה יותר של עצמו.ה.


טיפול בגישה שיקומית:

הקליניקה מציעה טיפול פסיכולוגי באוריינטציה שיקומית לאנשים ובני משפחה המתמודדים עם נכויות ומחלות פיזיות, התפתחותיות, חברתיות, ונפשיות. כמו כן, ניתנים טיפולים לאנשים שחוו אובדנים שונים ולאלה המתמודדים עם אבל. הטיפול הניתן משלב גישות טיפול דינמיות, 
אקזיסטנציאליסטיות והתנהגותיות-קוגניטיביות ומותאם לצרכי המטופל.ת. הטיפול מתקיים ע"י סטודנטים לתארים מתקדמים ומתמחים בפסיכולוגיה שיקומית, ובמידת הצורך מתקיים שיתוף עם גורמי טיפול נוספים בקהילה.

 

טיפול בגישה קוגניטיבית-התנהגותית(CBT)

הגישה הקוגניטיבית-התנהגותית היא גישה טיפולית שהתפתחה במהלך שנות ה-80 של המאה ה-20. הגישה כוללת שני מרכיבים עיקריים- מרכיב התנהגותי (ביהביוריסטי) ומרכיב קוגניטיבי. הטיפול ההתנהגותי מבוסס על ההנחה כי התנהגות לא רצויה מקורה בהרגל שנרכש בעבר. באמצעות תהליך מעשי של למידה, ניתן להביא בטיפול לשינוי הרגלים לא רצויים ולרכישת הרגלים אחרים במקומם. הטיפול הקוגניטיבי מכוון לשינוי האופן שבו תופס.ת המטופל.ת את עצמו.ה ואת העולם. המטפל מסייע למטופל.ת לזהות דפוסי מחשבה נוקשים ומזיקים ולהחליפם בדפוסי מחשבה גמישים ומועילים יותר.

הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי הוא טיפול הממוקד בקושי ספציפי ואינו מדגיש עיסוק באירועי העבר ובעולם הנפשי הלא מודע. בד"כ הוא דורש מהמטופל.ת לעבוד באופן אקטיבי גם מחוץ לשעות הטיפול, בהתאם לתכנית הטיפולית שנקבעה מראש. טיפול זה הוכח כיעיל נגד הפרעות חרדה שונות (כמו פוביות, הפרעה כפייתית ועוד).

 

טיפול ממוקד סכמה (SFT)

הגישה ממוקדת- הסכמה היא גישה טיפולית אינטגרטיבית אשר פותחה כדי לתת מענה לבעיות ממושכות ברגשות וביחסים בין אישיים. הגישה משלבת בתוכה רעיונות מטיפול קוגניטיבי- התנהגותי, טיפול חוויתי ובין אישי.

הגישה נתמכת על ידי מספר מחקרים, אשר מצאו כי היא יעילה בעיקר בטיפול בבעיות כמו חוסר ויסות רגשי, בדידות, הימנעות חברתית ומתחים בין אישיים. המטפל מסייע למטופל.ת לזהות סכמות בלתי מועילות בהן הוא.היא מחזיק.ה ביחס לעצמו.ה וביחס לעולם ולהחליפן בסכמות מועילות ומקדמות יותר. לעיתים קרובות, ישולבו בטיפול כלים ורעיונות מטיפול קוגניטיבי-התנהגותי, המיועדים לעזור בהתמודדות עם בעיות מוגדרות יותר.

 

חזרה