פסיכותרפיה מבוססת מטאקוגניציה עבור אנשים עם מחלות נפש קשות

שלחו לחבר

סדנא בנושא פסיכותרפיה מבוססת מטאקוגניציה עבור אנשים עם מחלות נפש קשות

פרופ' אילנית חסון-אוחיון

פסיכותרפיה לאנשים עם מחלות נפש קשות כמו סכיזופרניה כוללת אתגרים רבים שקשורים בביטוי הסימפטומטי של המחלה, בקשיים בחוויית העצמי ובחוויה האינטרסובייקטיבית, בתובנה למחלה, בבניית ברית טיפולית ובהטיות תאורטיות וסטיגמטיות בקרב מטפל ומטופל. במסגרת הסדנא נסקור בקצרה גישות שונות לפסיכותרפיה עם אנשים עם מחלות נפש קשות כגון סכיזופרניה והפרעה בי-פולרית. לאחר מכן נלמד גישה עדכנית של טיפול מטא קוגנטיבי metacognitive Reflection and Insight Therapy  שפותחה בשנים האחרונות ולגביה מצטברות עדויות מחקריות בעולם ובארץ. כמבוא לגישה זו נעמיק בהמשגות ובהבנה של מונחים מרכזיים בגישה ונכיר מודלים שונים ביחס לאטיולוגיה, למהלך המחלה ולהחלמה במחלות נפש קשות. נלמד את עקרונות הגישה הטיפולית באופן שישלב לימוד דידקטי עם אלמנטים חווייתיים ונתייחס לאופנים בהם גישה זו יכולה לתת מענה לאתגרים השונים שבעבודה פסיכותרפויטית עם אנשים עם מחלות נפש קשות.

נלמד על המושג של מטאקוגניציה והמשמעות של עבודה דרך הפריזמה הזו בעבודה עם אנשים עם מחלות נפש קשות. מקובל לחלק את המושג של מטא-קוגניציה לארבעה תתי-משתנים: מודעות לעצמי, מודעות לאחר, אבחנה בין עצמי ואחר ו- mastery שמבטאת את היכולת להשתמש בידע הרפלקטיבי לקידום מטרות אישיות והתמודדות עם אתגרים. נלמד כיצד העקרונות הטיפוליים של הגישה מקדמים את ארבע תתי משתנים אלו ונתנסה בקידוד מטאקוגניציה ובתרגול של יישום הגישה הטיפולית. ניתן יהיה להביא לקבוצה מקרים להתייעצות והדרכה. יושם דגש על היבטים אינטרסובייקטיבים של הגישה ועל האינטגרציה האפשרית של גישה זו עם טכניקות מגישות טיפוליות אחרות כגון CBT.

על המרצה: פרופ' אילנית חסון-אוחיון, פסיכולוגית שיקומית מדריכה שעוסקת במחקר ובעבודתה הקלינית בהתמודדות של אנשים עם מחלות ומוגבלויות. במרכז תחום המחקר שלה ישנן שאלות שקשורות לחוויית העצמי של אנשים עם מחלות נפש קשות המתייחסות לאספקטים של מודעות, סטיגמה עצמית והיבטים אינטרסובייקטיביים. מוקדים נוספים בעבודה המחקרית והקלינית שלה קשורים להיבטים של התמודדות משפחתית עם מחלות ומוגבלויות ולאפקטיביות של התערבויות פסיכותרפויטיות בקידום החלמה והתמודדות אדפטיבית. היא בעלת ניסיון רב שנים בעבודה טיפולית, מחקר והדרכה בתחום של שיקום פסיכיאטרי, חברה בארגון הבינלאומי של metacognition reflection and insight therapy (MERIT) ומעבירה סדנאות על גישות טיפוליות שונות בתחום בשיקום הפסיכיאטרי בארץ ובעולם. פרסמה עד כמה יותר מ-120 מאמרים, 10  פרקים בספרים, ועורכת ספר בהוצאת Routledge בשם The recovery of the self in psychosis: Contributions from metacognitive and mentalization based oriented psychotherapy שעתיד להתפרסם בקרוב.

הסדנה תתקיים במפגשים זום ביום ב' בתאריכים: 6.7.20, 13.7.20, 20.7.20, 27.7.20 

בין השעות 10:00-13:30 (כולל חצי שעת הפסקה).

היקף הסדנה: 16 שעות אקדמיות. 

עלות: 800₪

 

לרישום

תאריך עדכון אחרון : 17/06/2020